Czym jest catering dietetyczny?

Coraz częściej dużo pracujemy, żyjemy w biegu, usiłujemy na co dzień godzić życie rodzinne z pracą zawodową i kultywowaniem swoich pasji i zainteresowań. Niejednokrotnie na codzienne gotowanie i samodzielne przygotowywanie zdrowych i smacznych posiłków i przekąsek po prostu nie starcza czasu. Coraz więcej z nas boryka się również z różnego rodzaju alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi, co wymusza stosowanie odpowiedniej diety i utrudnia codzienne stołowanie się w restauracjach. Z pomocą w takich sytuacjach może przyjść stosunkowo nowa na polskim rynku usługa, jaką jest catering dietetyczny.

Skąd ta moda?

Pierwsze firmy oferujące dietetyczny catering, czyli dostarczane codziennie do domu zdrowe posiłki, pojawiły się w naszym kraju zaledwie kilka lat temu. Pomysł na tego typu działalność zaś, jak wiele rzeczy, przywędrował do nas z Zachodu. Początkowo usługa ta była skierowana głównie do osób zamożnych, gwiazd estrady i ekranu, sportowców czy prezesów dużych firm. W krótkim czasie jednak catering dietetyczny, często nazywany też dietą pudełkową, stał się po prostu modny i coraz częściej korzystają z niego osoby, którym w natłoku obowiązków brakuje czasu, a niejednokrotnie też chęci i umiejętności, na zdrowe i przemyślane odżywianie.

Na czym polega usługa cateringu dietetycznego?

Większość firm cateringowych oferuje od kilku, aż do nawet kilkudziesięciu typów diet. Ponadto, zazwyczaj możemy wybrać jeden z kilku pułapów kaloryczności dziennego jadłospisu. Przeważnie mamy również możliwość skorzystania z przynajmniej jednej konsultacji z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże w wyborze odpowiedniego pakietu. Wiele firm oferuje także bardziej zaawansowaną personalizację, z zaznaczeniem konkretnych produktów, których nie możemy, bądź po prostu nie lubimy jeść. Po podjęciu wszystkich decyzji i opłaceniu pakietu pozostaje już tylko czekać na kuriera, który codziennie rano odwiedza nas z pakietem posiłków na cały dzień. Plusem takiego rozwiązania z pewnością jest wygoda i oszczędność czasu oraz możliwość dopasowania jadłospisu do własnych preferencji i restrykcji. Catering dietetyczny z pewnością może ułatwić życie niejednej zabieganej osobie, która chce żyć zdrowo.

Naleśniki mojej mamy

Składniki na ciasto:

1 1/2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mleka
1 szklanka wody (np. gazowanej)
1 jajko
3 łyżki oleju
1/2 łyżeczki soli
Składniki na nadzienie:

1/2 kg sera twarogowego
1 żółtko
2-3 łyżki gęstej śmietany
cukier puder wg uznania
szczypta soli
1 łyżeczka cynamonu
3 łyżki rodzynek
Troszeczkę tłuszczu, do usmażenia pierwszego placka naleśnikowego (np. oleju)

Wykonanie ciasta:
Do wysokiego naczynia wsypujemy
1 1/2szklanki mąki pszennej, pół łyżeczki soli, 1jajko. Wlewamy szklankę mleka, szklankę wody i 3 łyżki oleju.Wszystko miksujemy na jednolitą masę i odstawiamy na 30 min.

Wykonanie farszu z sera:

Ser przepuścić przez maszynkę, dodać żółtko, 2-3 łyżki gęstej śmietany, cukier puder według uznania, szczypta soli, 1 łyżeczkę cynamonu i 3 łyżki rodzynek.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać.

Z przygotowanego ciasta smażyć placki naleśnikowe. Placki smarujemy przygotowanym serem i zwijamy w ruloniki. Tak przygotowane naleśniki przesmażamy na patelni posmarowanej minimalną ilością tłuszczu.

Z tej proporcji usmażymy 14 naleśników o średnicy 20 cm.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*